Gotland i förändring: Föreläsning med Caroline Holmqvist
Kategori: Föreläsning
Plats: Almedalsbiblioteket, Hörsalen / E22
När: torsdag 18 september kl. 17:00 - kl. 19:00
Arrangör: Uppsala universitet
Hemsida: https://www.uu.se/campus/gotland/nyheter/arkiv/2025-02-28-gotland-i-forandring-vad-innebar-rysslands-krig-i-ukraina-och-sveriges-natomedlemskap-for-var-o-mitt-i-ostersjon
Sveriges Natomedlemskap och det bilaterala försvarssamarbetsavtalet med USA har en särskild betydelse för Gotland i termer av säkerhetspolitik, men också för öns ekonomiska, kulturella och sociala liv. Vad är det för förändringar vi ser och vad betyder de för oss?
Institutet för Rysslands- och Eurasienstudier vid Uppsala universitet bjuder in till föreläsningsserien ”Gotland i förändring”, som ska bidra med kunskap och dialog utifrån dessa frågor.
Föreläsningarna hålls av forskare och experter utifrån frågor som rör Sveriges NATO-medlemskap och Rysslands krig i Ukraina, och vad det betyder för oss som lever på Gotland.
Föreläsningarna kommer att hållas kl. 17-19 i sal E22 på Almedalsbiblioteket enligt följande:
13 mars: Johan Engvall, Centrum för Östeuropastudier (Utrikespolitiska institutet)
1 april: Konstnären Kalle Brolin presenterar filmen "Freden på Gotland"
10 april: Charlotte Petri Gornitzka, Landshövding i Gotlands län
8 maj: Fredrik Wesslau, Centrum för Östeuropastudier (Utrikespolitiska institutet)
5 juni: Karl Engelbrektson, tidigare generalmajor och befälhavare för svenska armén
18 september: Caroline Holmqvist, Försvarshögskolan